Trafikolycka på E4 vid Rosersberg – tre bilar inblandade
Under fredagen inträffade en trafikolycka på E4:an vid Rosersberg. Tre bilar var inblandade och en person fördes till sjukhus.
Polis och ambulans larmades vid 17-tiden till en trafikolycka vid trafikplats Rosersberg på E4. Olyckan, som involverade tre personbilar, orsakade störningar i trafiken under en kortare tid. En person kontrollerades av ambulanspersonal på plats men behövde inte föras till sjukhus. Polisen utfärdade en ordningsbot till en av förarna för att inte ha anpassat avståndet till framförvarande fordon.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.