Trafikljusen förbi Nymärstagatan/Västra bangatan har vari ur funktion en tid: - Det är en tidsfråga innan något allvarligt inträffar, säger en märsta.nu-läsare.
Under flera veckors tid har trafikljusen förbi Västra Bangatan/Centrumleden varit ur funktion. Korsningen är en av Märstas mest trafikerade då det är en fyrvägskorsning med två övergångsställen. Fordon har väjningsplikt för gångtrafikanter på övergångsställena, högerregeln gäller således inte. Västra Bangatan är skyltad som huvudled och Nymärstagatan har skyltar för väjningsplikt. Sigtuna kommun meddelar att trafikljusen är felanmälda men att man väntar på åtgärd från entreprenör. Till och med idag har dock ingen olycka inträffat i korsningen. När ljusen kan åtgärdas är inte klart.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.
Nyheter Tågtrafiken till och från Märsta påverkas under måndagen av kraftiga förseningar och inställda avgångar. Orsaken är ett omfattande signalfel mellan Solna/Sundbyberg och Stockholm City, enligt information från SL.
Nyheter För att motverka en enligt Skolverket pågående läskris i Sverige satsar regeringen vidare på att öka tillgången till litteratur i landets förskolor och skolor.
Ung & Student Under vecka 16 är det påsklov i Sigtuna kommun – och för alla barn och unga upp till 19 år erbjuds en rad gratis aktiviteter inom sport, kultur och kreativitet.
Nyheter Under årets första kvartal var 60 procent av alla nya bilar i Sigtuna elbilar eller laddhybrider – en liten ökning jämfört med kvartalet innan.
Blåljus Inför Djurgårdens match mot Rapid Wien anlände bortalagets supportrar till Arlanda, några hade med sig tandskydd varpå polis valde att avvisa dem från landet.
Notiser För andra året i rad har en rekordstor andel av SL:s resenärer rest med giltig biljett. Under 2024 uppgick andelen till 98,2 procent, enligt uppgifter från Region Stockholm.
Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).
Notiser Under vecka 15, mellan 7 och 13 april, gör polisen extra kontroller av hastigheten på vägar runt om i landet. Syftet är att minska risken för olyckor och rädda liv.