Det tog sju månader att få klart ett DNA-test gälande ett mord i Täby, först därefter kunde en man från Märsta gripas och häktas.
En man från Märsta greps och häktades misstänkt för mord i Täby i januari i år. Han greps dock först efter sju månader, anledningen var att DNA-testerna dröjde rapporterar SVT Stockholm. – Det är ett bekymmer att det tar lång tid. Gärningsmän går ju fria, säger kammaråklagare Henrik Stiernblad vid Norrorts åklagarkammare i Stockholm, till SVT.
Nationellt Forensiskt Centers, NFC, förklaring är att polisen varit underbemannad och att kriminaltekniker ibland skickat in fel material. Åtal väntas i november, fyra personer är misstänkta för inblandning i mordet.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.