Foto: SVT

Tingwall ute ur Melodifestivalen

Albin Tingwall är utslagen ur Melodifestivalen. Det står klart efter den femte deltävlingen och finalkvalet.

Förra veckan sjöng Albin Tingwall Done Getting Over You i Eskilstuna. Det räckte till en plats i finalkvalet som avgjordes i Karlstad efter den femte deltävlingen. Där tog mello-resan slut för sigtunasonen. Annika Wickihalder och Jay Smith tog de två sista finalplatserna. Albin var besviken efter kvalet.
– Jättetråkigt, det var min plan att gå till final. Jag tar det här hårt eftersom jag är en tävlingsmänniska. Jag får bita ihop och vinna något annat år, sa Albin till Aftonbladet.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening