39-åringen greps i Steninge allé efter ett rådigt ingripande av ett vittne. Foto: Jamshid Jamshidi
Terroristen hade ingen koppling till Märsta – Vem var heroiska vittnet?
Den 39-årige misstänkte terroristen har ingen koppling till Märsta enligt de uppgifter som framkommit än så länge. Samtidigt är ett stort intresse av att få tag i den person som följde efter honom till Steninge allé.
Vad gjorde 39-åringen i Märsta? Den frågan har ännu ingen lyckats besvara. 39-åringen kopplas till Hjulsta, Vårberg, Kungdsholmen och Sollentuna. Platser där polisen gjort tillslag med koppling till attacken i Stockholm. Mannen ska bara velat ha ta sig bort från citykärnan och åkte tåg till Arlanda, därefter satte han sig på buss 583 och klev av på Frejgatan.
39-åringen kändes igen vid Circle K och ett vittne följde efter honom till Steninge allé samtidigt som polis tillkallades. Flera personer har frihetsberövats med anledning av attacken. Så sent som söndags morse slog polis till i Sollentuna uppger Aftonbladet. Totalt är det sju personer enligt tidningen.
Vem var det då som kände igen och följde efter mannen vid Circle K? Den personen har ännu inte offentliggjorts i Sverige. Känner du till något om händelsen eller har tips så kontakta gärna redaktionen.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.