Tamsons har varit ledande trafikpolitiker i Region Stockholm under två mandatperioder. Han har vid flera tillfällen besökt Märsta station och varit med om att fatta beslut om att bygga om stationen. Foto: Pressbild
Tamsons förslås ta över som M-topp i regionen
Förre trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) föreslås ta över efter sin partikollega Irene Svenonius som gruppledare för den moderata gruppen.
Nomineringskommittén för Moderaterna i Region Stockholms fullmäktigegrupp har tagit ett enhälligt beslut om att föreslå Kristoffer Tamsons som ny gruppledare och Axel Conradi som ny vice gruppledare. Detta efter att Irene Svenonius nyligen meddelat sin avgång från sina politiska uppdrag.
Beslutet att nominera Tamsons och Conradi till ledande positioner inom partiet kommer att formellt fattas vid ett extra sammanträde med Moderaternas regionfullmäktigegrupp som är planerat till onsdagen den 20 mars. Kristoffer Tamsons har tidigare innehaft flera politiska uppdrag och har bland annat varit trafikregionråd i Region Stockholm. Axel Conradi har också en gedigen politisk bakgrund och har aktivt arbetat inom Moderaterna under en längre tid.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.
Nyheter Antalet personer i Sigtuna kommun som får sin försörjning från arbetslöshetsersättning ökade med 28 procent under förra året, enligt ny statistik från SCB.
Notiser En bojkott av de stora livsmedelskedjorna mobiliseras på sociala medier under vecka 12, samtidigt som en omfattande kartläggning av Ica-priser har genomförts.