Foto: Pressbild/SL

Tågstörningar under Valborg

Ett omfattande elfel sedan i morse drabbar tågtrafiken till och från Märsta-Stockholm.

Det är en kabelbrand söder och T-centralen som har orsakat ett strömavbrott. Det innebär att inga tåg sedan 6-tiden kan ta sig till och från Stockholm. Tågtrafiken på både SL och SJ går oregelbundet och stannar i Solna där man får välja alternativa resvägar.
– Vi har ett samarbete mellan SL och SJ. Oavsett om man har en biljett hos SL eller SJ så kan åka med vilket tåg som helst på sträckorna Bålsta-Sundbyberg och Märsta-Uppsala och Märsta-Solna, till Radio Stockholm.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening