Foto: Pressbild/Green Cargo
Bengt Westman, VD Arlanda Flygbränslehantering tillsammans med Jan Kilström, VD Green CargoFoto: Pressbild

Tågen med flygbränsle till Brista prisas

Arlanda flygbränslehantering som kör flygbränsle mellan Gävle-Brista belönas för sitt initiativ som sedan 2006 minskat koldioxidutsläppen med 61 000 ton.

Det har kallats landets farligaste tåg eftersom det kör flygbränsle mellan Gävle-Brista i Arlandastad, men Arlanda Flygbränslehantering AB prisas av Green Cargo som årets Klimatkomet 2017. 2006 tog företaget beslutet att sluta med lastbilar med flygbränsle från Värtahamnen upp till Arlanda. Istället fick fartygen gå till Gävle där ett tåg sedan transporterade bränslet till Brista och därefter pumpas bränslet hela vägen in till Arlanda.

149 000 lastbilar har försvunnit
14 tåg i veckan går mellan Gävle-Brista. 149 000 lastbilar har försvunnit från vägarna och ersatts med tågen enligt VD Jan Kilström, VD på Green Cargo. Nyligen signerade Arlanda Flygbränslehantering ett femårsavtal med Green Cargo:
– i har fått mycket bra service och tågen är punktliga. Green Cargo har alltid sett möjligheter och lösningar på problem när de har uppstått. Det är en attityd som genomsyrar hela Green Cargo och något som vi uppskattar mycket, säger Bengt Westman, VD på Arlanda Flygbränslehantering AB.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening