Foto: Polisens förundersökning

Sverigedemokraterna överklagar dom mot S-politiker

Sverigedemokraterna överlagar den friande domen mot en socialdemokratisk politiker som ska ha tagit ner valaffischer.

I samband med valet 2018 dokumenterades två personer, varav en var socialdemokrat från Sigtuna kommun, med påstådd skadegörelse. Enligt vittnet och anmälaren ska personerna ha tagit ner valaffischer för Sverigedemokraterna. Det blev ett åtal gällande skadegörelse men politiken friades. Nu väljer Sverigedemokraterna att överklaga domen genom sitt juridiska ombud. Ett överklagande lämnades in till Svea hovrätt nyligen.

Det är oklart när fallet tas upp. I överklagandet skriver åklagaren att grunden till det är för att målsäganden, alltså Sverigedemokraterna, drabbats av skada till följd av politikerns agerande. Åklagaren vill även lägga till ny bevisning i form av förhör/skrift kring hur Sverigedemokraterna drabbats av skada till följd av att affischerna dragits ned och slängts på marken.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening