Svenco tar hem riksomfattande upphandling om matavfallspåsar
Arlandastadbaserade Svenco har vunnit en upphandling hos Sveriges kommuner och landsting gällande papperssäckar och matavfallspåsar: - För Svenco är det roligt att vi återigen blivit utsedda som ramavtalsleverantör nummer ett av SKL Kommentus avseende leveranser av matavfallspåsar och säckar, säger VD Christer Hansson.
Svenco finns på Maskingatan i Arlandastad, de tillverkar papperspåsar för bland annat matavfallssortering. Nu har man tecknat ett avtal med Sveriges kommuner och landsting, SKL, gällande matavfallspåsar och papperssäckar. Avtalet träder i kraft 1:a maj 2019 och gäller maximalt fyra år.
Sedan 1971 är Svenco etablerat i Sigtuna kommun och har i flera decennier tagit fram och förbättrat produkter för insamling av avfall. Bolaget omsatte det senaste bokslutsåret 73 miljoner kronor och har 21 anställda.
Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.
Näringsliv Under våren 2025 börjar Cylinda/Vestel använda DSV Solutions logistikcenter i Rosersberg för att sköta lager och leveranser av sina vitvaror. DSV tar hand om hela logistikkedjan, från förvaring till distribution.
Näringsliv Det svenskgrundade företaget Growth Marketing Sweden AB har tagit sig till final i prestigefyllda European Search Awards 2025. Bakom bolaget står Jorge Castro, SEO-expert och tidigare Märstabo.
Näringsliv Sigtunahöjden har nominerats till Svenska Mötespriset, en utmärkelse som varje år delas ut till den mötesanläggning inom Svenska Möten som fått högst betyg av sina kunder.
Näringsliv Företagarna Sigtuna har valt Mona P Wågberg till ny ordförande. Hon tar över ledarskapet för en styrelse som nu förstärkts med flera nya ledamöter.
Näringsliv Den svenska finalen av kocktävlingen Copper Skillet avgjordes igår, där konferenskockar tävlade i både seniorklassen och juniorklassen. Simon Cardenas, kock på Hotell Kristina, tog hem segern i juniorklassen.
Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.
Näringsliv På tisdagsmorgonen samlades över 100 företagare på Radisson Blu Arlanda Airport Terminal Hotel för premiären av Frukostklubben Arlanda, ett nytt mötesforum för företag verksamma i och omkring flygplatsen.
Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.
Näringsliv Regeringens delbetänkande om Arlandas utveckling slår fast att flygplatsens kapacitet och tillgänglighet måste förbättras för att möta framtidens ökade resande.
Näringsliv Husqvarna och Clas Ohlson har inlett ett samarbete om att sälja Husqvarnas produkter. Vilket innebär att butiken i Märsta kommer att ha sortimentet.
Näringsliv Besökarantalet till WE Sporthall i Sigtuna har ökat sedan nyinvigningen i oktober. I samband med att WE Arlandastad stänger den 27 april satsar anläggningen på att bredda träningsmöjligheterna.
Näringsliv Arlandas resenärer ökade under februari och uppgick till 1,5 miljoner. Trots ökningen ligger resandet via Arlanda på 86 procent av nivåerna före pandemin 2019.