Ove Jansson fotade supermånenFoto: Ove Karlsson/InsändarbildSupermåne över Valsta som D. Fischer fångade. Planet passerade förbi i cirka 0,5 sekunder berättar fotografenFoto: Insändarbild/D.FischerOve Jansson fotade supermånenFoto: Ove Karlsson/InsändarbildSupermåne över Valsta som D. Fischer fångade. Planet passerade förbi i cirka 0,5 sekunder berättar fotografenFoto: Insändarbild/D.Fischer
Det ovanliga fenomenet supermånen visade sig under måndagen.
Igår kväll kunde invånare i Märsta se en supermåne, där månen syntes lite större och ljusare än vanligt. Detta händer när månen är som närmast jorden i sin bana. På den klara himlen märktes månen tydligt, och många noterade hur den såg lite större ut än vanligt när den steg över horisonten. Det var en lugn och fin kväll för att njuta av detta naturliga fenomen.
Nyheter Sigtuna kommun deltar i årets Almedalsvecka i Visby och kommer den 26 juni att arrangera två seminarier med fokus på Arlandas utveckling, infrastruktur, kompetensförsörjning och tillväxt i Arlandaregionen.
Nyheter Sigtuna kommun vill nu göra det enklare för invånare att anmäla om de ser olaglig hantering av avfall. Det kan till exempel handla om skräp som dumpats i naturen, farliga jordmassor eller att någon eldar avfall.
Nyheter Pendlarparkeringen på Västra Bagngatan upphör den sista juni i år. Kommunen har hyrt platserna av SigtunaHem som nu behöver ytan för parkering åt sina hyresgäster.