Sultan från Märsta belönas med 50 000 kronor för affärsidé om mobil biltvätt
Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Tävlingen, som arrangerades av Vasa Capital, Hunter Capital, Västkustbolaget och Svea Partners, samlade ett stort antal bidrag. Sultan Abu-Tayeas idé valdes ut av investerarna efter en så kallad ”Shark Tank”, där deltagarna fick pitcha sina affärsidéer.
DriveClean erbjuder invändig och utvändig rengöring av fordon med en metod som sparar vatten och är fri från kemikalier, vilket gör tjänsten både miljövänlig och skonsam för bilens lack. Tjänsten ska bokas via en app och utföras på plats hos kunden.
– Jag brinner för att lösa praktiska problem i samhället och hoppas i framtiden kunna ge andra ungdomar chansen att få arbetslivserfarenhet genom mitt företag, säger Sultan Abu-Tayea.
Svea gymnasium, där Sultan studerar, är en nystartad gymnasieskola med särskilt fokus på innovation och entreprenörskap. Skolan arbetar med företagsinriktade inslag som föreläsningar, mentorskap och deltagande i Ung Företagsamhet.
– Det finns många ungdomar med fantastiska idéer, men inte alltid rätt nätverk eller resurser. Vårt mål är att ge dem verktygen de behöver, säger Johan Rådmark, styrelseordförande i Svea Education AB, som driver gymnasiet.
Tävlingen var öppen för alla, inte bara gymnasieelever, men flera elever från Svea gymnasium deltog efter att den presenterats på skolan.
tips@marsta.nu