Strejken skapar kaos i pendeltågstrafiken – stora störningar för resenärer

Stockholms lokaltrafik (SL) meddelade att den pågående protestaktionen har orsakat allvarliga störningar i pendeltågstrafiken sedan måndagsmorgonen.

Protestaktionen, vars natur inte har specificerats, har lett till att MTR, som ansvarar för pendeltågstrafiken, inte kan planera trafiken på ett effektivt sätt då de inte vet på förhand vilken personal som kommer att vara tillgänglig.

Som en följd av detta har endast ett fåtal pendeltåg kunnat gå och det kan vara flera timmar mellan tågavgångarna. Dessutom kan tåg ställas in med kort varsel, vilket har skapat stora störningar och kaos för resenärer som är beroende av pendeltågen för sin dagliga resa till och från jobbet.

SL uppmanar resenärer att söka information i reseplaneraren på sl.se eller i SL-appen inför sina resor för att få uppdaterad information om den aktuella situationen. Det är ännu oklart när protestaktionen kommer att avslutas och när pendeltågstrafiken förväntas återgå till normal drift.

SL och MTR beklagar de olägenheter som detta har medfört för resenärerna och arbetar för att minimera störningarna och återställa pendeltågstrafiken så snart som möjligt. Resenärer uppmanas att följa SL:s officiella kanaler för att få uppdaterad information om läget och eventuella förändringar i pendeltågstrafiken.

Fotnot: Denna text genererades med märsta.nu:s textrobot

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening