Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Strejk kan verkställas på måndag

På måndagen finns risk för strejk om förhandlingarna mellan fackförbundet och arbetsgivare inte resulterar i något konstruktivt.

SEKO varslade om strejk förra veckan men sköt upp varslet till måndag, nu kommer strejken troligtvis att verkställas på måndagen. Det innebär risk för stora störningar i all pendeltågstrafik i hela länet.
– Nu fortsätter förhandlingarna med vår motpart, och med medlarna tillgängliga i processen. Nu fortsätter intensiva förhandlingarna med målet att nå en bra uppgörelse för förbundets medlemmar. Varselts omfattning är oförändrat, det är endast datumen för ikraftträdande som är förändrade. Medlemmar som har frågor ska vända sig till sin lokala fackliga företrädare, skriver SEKO i ett pressmeddelande.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening