Alexandra Schaerlund kritar på kontrakt med Skånela.Foto: Skånela IF/Sandra Åström

Stortalangen väljer Skånela

Skånela fortsätter knyta till sig talanger och nu har Alexandra Schaerlund kritat på ett kontrakt med märstaklubben: - Vi är väldigt nöjda att Alexandra valt att ta klivet över till oss till kommande säsong. Vi har haft ögonen på henne under ett par år och det är en spelare som kommer tillföra mycket i vårt spel, säger tränare Fredrik "Chippen" Söderberg till Skånelas hemsida.

Schaerlund är född 1999 och spelat i Rosersbergs IK, de senaste åren har hon dominerat i både ungdoms- och seniorsammanhang. Nu väljer hon att fortsätta karriären i Skånela. Bara för några år sedan utvecklade Skånela Kristin Thorleifsdottir som också kom från Rosersberg till en elitspelare, även Gracia Zomi Axelsson har börjat i RIK för att sedan gå vidare till Skånela.

Tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg säger till Skånelas hemsida att man haft ögonen å inne under ett par år och att det är en spelare som kommer att tillföra mycket. Skånela kvalade sig kvar i Allsvenskan efter att förra året ha kvalat till Elitserien.
– Med Alexandra får vi en större bredd och mer skytte på 9 meter inför kommande säsong. Vi har tidigare gjort klart inför nästa säsong med att flytta upp två duktiga och lovande skyttar från U-laget, Alva Näsbrandt och Ines Odén. Tre nya skyttar gör att vi blir mer svårlästa att möta samt att vi inte blir lika känsliga för skador, uppger Hasse Jusslin, damansvarig i Skånela IF.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening