Stort pådrag till Arlanda – Plan hade bromsproblem
Ett stort pådrag mobiliserades till Arlanda sedan ett plan larmat in om fel på bromsarna.
Räddningstjänst, ambulans och polis larmades till Arlanda flygplats på kvällen på grund av ett flygplan som hade ett mindre hydraulikfel rapporterar Aftonbladet. Planet, som hade 133 personer ombord, lyckades landa utan problem. En ledningsoperatör på Flygräddningen förklarade för tidningen att det är praxis att skicka ut styrkor vid sådana larm och att de tar alla larm på största allvar. Efter den lyckade landningen återvände blåljusenheterna till sina stationer.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.