Foto: Jamshid Jamshidi

Stort narkotikatillslag i Märsta

Polisen har slagit till mot en person i Märsta och i samband med gripandet beslagtogs narkotika till ett värde av två miljoner kronor.

Tillslagen skedde under onsdagen mot en adress i Märsta. I samband med det greps en person misstänkt för grovt narkotikabrott. Värdet av narkotikan uppskattas till över två miljoner kronor.
– Detta är det senaste i raden av ingripanden mot det kriminella nätverket i Märsta. Vi misstänker att bostaden har fungerat som en mottagningscentral för framförallt narkotika, säger Martin Wallin, samordnare för arbetet mot grov organiserad brottslighet vid lokalpolisområde Sollentuna.

Den gripne sitter anhållen och utredningsarbetet går vidare enligt Polisen. Operation Gimle som pågår mot nätverkskriminalitet i Märsta bedrivs av Lokalpolisområde Sollentuna tillsammans med Skatteverket, Åklagarmyndigheten, Ekobrottsmyndigheten och Sigtuna kommun.
– Brottets karaktär är sådant att en individ inte kan agera självständigt. I nuläget finns det dock endast en misstänkt. Om fler gripanden kan komma att ske kan jag inte gå in på då en sådan information skulle kunna påverka den fortsatta utredningen negativt, fortsätter Martin Wallin

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening