Flera hundra av Telias kunder drabbades under dagen av en störning i fibernätet.
Sedan kl. 6.45 i morse ligger Telias nät i Sigtuna nere. 300 av Telias kunder är drabbade och det gäller alla fiberrelaterade tjänster som Internet, tv och telefoni. Telia beräknas vara klara med reparationen till klockan 15 samt 16. Det gäller både centrala Sigtuna öster om S:t Per samt Granby, Bärmö och Erikssund. Störningen berör även 144 kunder på andra sidan länsgränsen i Skokloster.
Vid 16.30 var felet reparerat. Orsaken till felet är okänt då Telias pressjour inte återkopplat med information
Blåljus Tidigt på morgonen den 8 april grep polisen en man på Arlanda flygplats. Han misstänks för att ha haft narkotika i kroppen och för att ha burit en kniv, vilket är förbjudet.
Notiser Sigtuna kommun deltar i årets Almedalsvecka i Visby och kommer den 26 juni att arrangera två seminarier med fokus på Arlandas utveckling, infrastruktur, kompetensförsörjning och tillväxt i Arlandaregionen.
Blåljus Under söndagskvällen larmades räddningstjänst och polis till en kraftig brand i ett sophus på Magnegatan i Valsta. Larmet kom in strax efter klockan 18.30, och när räddningsstyrkorna anlände var lågorna redan höga.
Notiser Sigtuna kommun vill nu göra det enklare för invånare att anmäla om de ser olaglig hantering av avfall. Det kan till exempel handla om skräp som dumpats i naturen, farliga jordmassor eller att någon eldar avfall.
Blåljus En man stoppades av polisen på Arlanda under tisdagsförmiddagen när han skulle resa utomlands. Vid kontrollen hittade polisen 7000 amerikanska dollar i mannens ficka.
Notiser Pendlarparkeringen på Västra Bagngatan upphör den sista juni i år. Kommunen har hyrt platserna av SigtunaHem som nu behöver ytan för parkering åt sina hyresgäster.