ArkivbildFoto: Svensk Basket

Stormatch av Melwin mot Nederländerna

Melwin Pantzar svarade för en stormatch i matchen mot Nederländerna som Sverige vann med 91-89.

Sverige vann med 91-89 mot Nederländerna i en match som Melwin Pantzar svarade för 28 poäng. Landslagsbästa för hans del. Matchen är en del av OS-kvalet som fortsatte under måndagskvällen mot Kroatien. Där blev det dock ett klart nederlag och utan poäng från Pantzar. Nu väntar en avgörande match mot Belgien. Vinner Sverige så går man till semifinal i OS-kvalet, troligtvis mot kvalarrangören Turkiet. Melwin passerade med sina poäng en milstolpe, 200 poäng i landslaget vilket han är den 75:e spelaren genom tiderna att nå.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Sport Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Sport Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening