Vyn för de boende i KungshörnetFoto: Insändarbild

Stökigt när soprum stängde

I nybyggda Kungshörnet har förvaltaren CBRE stängt igen sophusen för att istället sätta luckor som man öppnar med nyckel. Men en del boende har inte förstått hur man slänger sopor och dumpat avfall på gatan: - Varje vecka så läggs det sopor på marken precis utanför sophuset och det ser för djävligt ut, rent ut sagt, säger en av de boende i området.

Kungshörnet har bara enstaka år på nacken men nedskräpningen bland de boende är omfattande. När förvaltaren av husen CBRE stängde igen sophusen och installerade luckor började en del av de boende slänga soporna utanför husen. I slutet av förra veckan såg det ”fördärvligt ut” berättar en av de boende för märsta.nu:
-Det är som att folk inte förstår att man måste använda sin nyckel för att låsa upp luckorna och kasta soporna. Varje vecka så läggs det sopor på marken precis utanför sophuset.

Sopgubbar kommer och tömmer behållare men lämnar skräpet utanför på marken.
– Fåglar sitter och mumsar på soporna och fler och fler råttor syns runtom området, fortsätter den boende.

Enligt den boende har man informerat CBRE men utan att något händer. När märsta.nu får kontakt med fastighetsförvaltaren så lovar de omgående åtgärd. De tycker att bilderna är beklagliga att se:
– Under förmiddagen idag kommer detta att avlägsnas. Vi kommer också att gå ut med ytterligare brev till samtliga hyresgäster för att ge information och påtala vikten av sophanteringen skriver Kevin Bäckström, property manager, i mail till märsta.nu

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening