(S)tödpaket på väg

Den Socialdemokratiska regeringen lägger nu fram ett förslag till riksdagen om att sänka skatten på diesel och bensin med 1,80 kr vid pump. Kommuninvånare som äger en bil kommer också att få en drivmedelskompensation om 1 000 kronor per bil och de som bor i gles- och landsbygd får dessutom ytterligare 500 kronor i stöd. Utgångspunkten är att kompensationen betalas ut automatiskt.

Som en konsekvens av Putins olagliga invasion av Ukraina har bensinpriserna rusat i vårt land. Dock ökade bensin- och gaspriserna redan innan Putins invasion, något vi upplevde under vintern 2021 som en följd av Rysslands minskade gasleveranser till EU.

Vissa partier har menat att de skulle vilja se en större sänkning. Men det går i praktiken inte. EU:s Energiskattedirektiv sätter miniminivåer som måste uppfyllas och då går det inte att sänka mer än förslaget som ligger på bordet.

Hela landet ska leva med en stark och motståndskraftig landsbygd. I Sigtuna kommun bor ca 15% av kommuninvånarna på landsbygden. Redan i februari aviserade regeringen ett förslag om ett extra stödpaket på en miljard kronor till lantbrukarna. Syftet var att ersätta de höga kostnaderna. I det ligger bland annat en återbetalning på dieseln med 2 kr per liter.

För att särskilt hjälpa hushåll med svag ekonomi när priserna nu stiger ska också bostadsbidraget för barnfamiljer tillfälligt höjas. Regeringen stärker även anslaget för klimatbonus för att underlätta omställningen till en fossilfri transportsektor. Detta innebär att kommuninvånare som bidrar till den gröna omställningen och köper en elbil kan få upp till 70 000 kronor i stöd. På torsdag lägger dessutom regeringen fram sitt förslag till ett reformerat reseavdrag.

Sveriges klimatmål ligger fast. På längre sikt är det tydligt att Sverige måste bryta sitt beroende av fossila bränslen.

  • Marie Axelsson (S), oppositionsråd

repliken: Sigtuna kommun förtjänar en seriös opposition

Insändare I oppositionens roll ingår att granska och vid behov utkräva ansvar av den styrande kommunledningen. Det är så det ska gå till i ett demokratiskt samhälle och jag välkomnar en saklig debatt i alla frågor som rör vår fina kommun. Jag förstår och respekterar att oppositionsrådet inför ett kommande valår vill ta alla chanser att ge sig på den styrande kommunledningen. Men sättet hon gör det på är inte seriöst, det är osmakligt.

Livsfarligt övergångsställe!

Insändare Det som inte får hända har tyvärr hänt - igen - någon har blivit påkörd vid övergångsstället på Valstavägen, intill Buregatans busshållplats. I mer än tjugo år har vi varnat för detta övergångsställe, påpekat problem med belysning, skymd sikt m m och oroat oss för att någon ska bli påkörd med stora skador, eller kanske något ännu värre, som följd.

15 000 i bostadskön i Sigtuna kommun

Insändare Det står över 15 000 personer i bostadskön i Sigtuna kommun. Samtidigt finns det ett hundratal lediga lägenheter hos SigtunaHem – hyresrätter samt bostadsrätter som är för dyra för de flesta.

Tillsammans stoppar vi mäns våld mot kvinnor

Insändare Idag uppmärksammar vi Orange Day, den internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. En dag där vi tillsammans tar ställning mot mäns våld mot kvinnor, som drabbar kvinnor dagligen. I vår kommun, i vårt land och i hela världen.

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.