Under helgen har kommunen haft en stödlinje för den som behöver prata om mordet i Märsta.
Stödlinjen har bemannats lördag och söndag fram till 17.00 för den som behöver prata om mordet i Märsta. Mordet skedde på öppen gata vid en busshållsplst och mannen som sköts till döds var i 25-årsåldern. Mordet ska ha beskrivits som en avrättning med flera skott som avlossats. Den som vill ringa och prata kan göra det på 08597 833 31.
Har man tips att delge polisen så kan man göra det via 114 14 eller Polisens tipsformulär.
Notiser Mälartåg, som bland annat trafikerar sträckan Uppsala–Märsta–Stockholm, har sett en kraftig ökning i trafiken sedan 2016. Antalet tågkilometer har fördubblats, och över 12 miljoner resor görs årligen i Mälartågssystemet.
Notiser Sigtuna kommun genomför ett omfattande byte av trygghetslarm under augusti 2025. Samtliga cirka 850 larm som idag används av kommunens omsorgstagare ska ersättas.
Politik TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Politik Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.