Det finns 160 platser att lämna blod på i länet, bland annat på blodbussar, ändå är vi sämst i landet.Foto: Pressbild/Blodcentralen
Stockholmarna sämst på att lämna blod
Stockholmarna är sämst i landet på att lämna blod trots att behovet här är störst.
Behovet av blod är störst i Stockholms län men stockholmarna är sämst på att lämna blod enligt Blodcentralen rapporterar SVT. Bara 33 per 1000 invånare lämnar blod i länet, att jämföra med Blekinge som är bäst med 62,5/1000 invånare.
160 platser att lämna blod på Det finns stora sjukhus i Stockholm och 160 platser att lämna blod på, ändå är man sämst i landet, något som oroar Stockholms Blodcentralen: – Vi har försökt att knäcka gåtan varför, men ser mest att det har med tiden att göra. Folk säger att de är stressade, att de inte hinner. Det prioriteras inte riktigt förrän den dagen man själv har någon anhörig eller själv behöver och inser att sjukvården inte skulle fungera utan blodgivare, säger Ingrid Engström vid Stockholms blodcentral till TT enligt SVT Nyheter.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.