Det finns 160 platser att lämna blod på i länet, bland annat på blodbussar, ändå är vi sämst i landet.Foto: Pressbild/Blodcentralen

Stockholmarna sämst på att lämna blod

Stockholmarna är sämst i landet på att lämna blod trots att behovet här är störst.

Behovet av blod är störst i Stockholms län men stockholmarna är sämst på att lämna blod enligt Blodcentralen rapporterar SVT. Bara 33 per 1000 invånare lämnar blod i länet, att jämföra med Blekinge som är bäst med 62,5/1000 invånare.

160 platser att lämna blod på
Det finns stora sjukhus i Stockholm och 160 platser att lämna blod på, ändå är man sämst i landet, något som oroar Stockholms Blodcentralen:
– Vi har försökt att knäcka gåtan varför, men ser mest att det har med tiden att göra. Folk säger att de är stressade, att de inte hinner. Det prioriteras inte riktigt förrän den dagen man själv har någon anhörig eller själv behöver och inser att sjukvården inte skulle fungera utan blodgivare, säger Ingrid Engström vid Stockholms blodcentral till TT enligt SVT Nyheter.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening