Daniel Stockfors återvänder till Arlanda IBKFoto: Arlanda IBK

Stockfors tillbaka i Arlanda

Daniel Stockfors har gjort comeback i moderklubben Arlanda IBK.

Arlanda IBK förstärker med Daniel Stockfors som trots sin unga ålder redan spelat för både Rosersberg i ettan och Storvreta i SSL. Han har nyss kommit igång efter ett längre uppehåll från innebandyn och passar på att varva upp i moderklubben. Samtidigt studerar han till kriminolog på Stockholms universitet.
– Det är roligt att vara igång och fokuserar på att hitta in i flowet igen, så att ha kul helt enkelt, säger Stockfors till Arlandas sajt.

Arlanda spelar i Division 5 och leder serien med hela 14 poäng. Daniel Eklund som bara spelade nio matcher i lagen innan han återvände till Rosersberg leder seriens poängliga med 52 poäng på sina nio matcher, varav 34 av dessa var mål. Avancemanget till fyran är i praktiken säkrat för laget med fem matcher kvar att spela.

 

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening