Daniel Stockfors återvänder till Arlanda IBKFoto: Arlanda IBK
Stockfors tillbaka i Arlanda
Daniel Stockfors har gjort comeback i moderklubben Arlanda IBK.
Arlanda IBK förstärker med Daniel Stockfors som trots sin unga ålder redan spelat för både Rosersberg i ettan och Storvreta i SSL. Han har nyss kommit igång efter ett längre uppehåll från innebandyn och passar på att varva upp i moderklubben. Samtidigt studerar han till kriminolog på Stockholms universitet. – Det är roligt att vara igång och fokuserar på att hitta in i flowet igen, så att ha kul helt enkelt, säger Stockfors till Arlandas sajt.
Arlanda spelar i Division 5 och leder serien med hela 14 poäng. Daniel Eklund som bara spelade nio matcher i lagen innan han återvände till Rosersberg leder seriens poängliga med 52 poäng på sina nio matcher, varav 34 av dessa var mål. Avancemanget till fyran är i praktiken säkrat för laget med fem matcher kvar att spela.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Ishockey Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.