Vänortsringen i centrala MärstaFoto: Genrebild/Jamshid Jamshidi
Statsbidrag till Valsta och Märsta
Samverkansprojektet Vi Är Valsta tilldelas statsbidrag för att kartlägga den kollektiva kraften bland boende i Valsta, Vänortsringen och Tingvalla.
Det är Delegationen mot Segregation Delgos som står bakom statsbidraget för att kartlägga segregation och arbeta med insatser för att motverka och minska segregationen. Det är flera aktörer som medverkar tillsammans med Vi är Valsta för att skapa mötesplatser där den kollektiva förmågan är låg. Nu ska projektet syfta till att öka kunskap om hur fastighetsägare kan arbeta med att stärka den kollektiva förmågan.
Första året ska Vi är Valsta kartlägga nivån av kollektiv förmåga genom en enkätundersökning till de boende i de aktuella områdena. Om man får förlängt stadsbidrag så ska man arbeta med att skapa mötesplatser där grannar kan träffas under år två, år tre ska man utvärdera affekterna av mötesplatserna.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.