En pizzeria startades upp utan att kommunen fick vetskap om det och nu tvingas ägaren betala böter på 22 000 kronor.
Innan man startar livsmedel eller matställe som säljer till allmänheten måste man anmäla det till Miljöförvaltningen. En pizzeria som startades upp utan att ha meddelat kommunen åläggs nu böter på 22 000 kronor enligt Unt.se. Även en butik som startat upp och säljer livsmedel åläggs böter för att man inte meddelat starten. Beloppen är olika och baserar sig på en procent av årsomsättningen.
Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.
Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.