Foto: Mohammed Al Hamandani

Ställer in träffar men hjälper äldre istället

GGG ställer in sina aktiviteter och satsar istället på att erbjuda hjälp till de äldre.

Eftersom äldre är en av riskgrupperna för att drabbas hårt av Coronaviruset så har GGG valt att pausa sina evenemang som brukar locka många äldre till träffar och utflykter.
– På grund av den rådande pandemin har GGG dock beslutat att ställa in dessa träffar och utflykter, då riskgrupper – så som pensionärer – uppmanas hålla sig inomhus under dessa tider.

I samarbete med andra pensionärsföreningar i kommunen har GGG startat upp ett projekt där man kan hjälpa till med inköp och leverans av färdiglagad mat om man har behov. Eller om man har behov av att prata med någon så är man också tillgängliga. Man uppmanar också allmänhet att anmäla sig som volontär för att hjälpa de äldre i kommunen i denna tid av osäkerhet.

Du når GGG på tel 0793479584 eller 0763056240

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening