Mattias Askerson med Gösta Ståhl-FredhFoto: Sigtuna kommun

Stålfreds får utmärkelse för omtanke

Priset Social utmärkelse går i år till Stålfreds för att de bidragit till att inkludera invånare i kommunen och samhället.

Årligen delas Social utmärkelse utav Sigtuna kommun. Årets pristagare är Stålfreds som fick priset på 10 000 kronor av Mattias Askerson (M) ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden:
– Genom Stålfreds har flera som stått långt ifrån arbetsmarknaden fått möjlighet att ta steg mot ett jobb och egen försörjning. Där har dessutom flera av kommunens ungdomar fått sin första arbetslivserfarenhet genom ett sommarjobb, säger Mattias Askerson.

Stålfreds har låtit sina anställda komma in i företaget med liten eller ingen erfarenhet, de har sedan fått växa och utvecklas utifrån sin nivå och har nu blivit specialister. 25 anställda finns i företaget som verkar över ett stort geografiskt område.
– Vi tror på att människor är kompetenta. Hos oss har folk kommit in och kör på och lär sig saker, samtidigt som vi har tydliga krav och är måna om att utföra ett proffsigt arbete. Alla uppgifter lika viktiga, säger Gösta Ståhl-Fredh, planerings- och projektchef på Stålfreds.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening