WE Sigtuna stadslopp går på lördagen genom Sigtuna.Foto: Magnus Granhagen

Stadsloppet får ännu en sponsor – Sigtuna stadsängar går in

Sigtuna stadslopp går på lördagen och nu har man gjort klart med ytterligare en sponsor i och med att Sigtuna stadsängar går in med en summa pengar till loppet som skänker överskottet till Världens barn.

Sedan tidigare är det klart att Sigtuna stadslopp blir WE Sigtuna stadslopp. Loppet går på lördagen genom Sigtuna. Nu har även Sigtuna stadsängar tecknat avtal med loppet som arrangeras av Lions och skänker överskottet till Världens barn. Tanken är att Sigtuna stadslopp även ska gå genom det nya Sigtuna stadsängar i framtiden. I området kommer det att finnas ett modernt motionsspår för både orientering och skidor.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening