Mannen stal över 300 000 kronor och spelade bort dem på svartklubb.Foto: Riksbanken
Spelade bort dagskassor från kiosk
En 31-årig man som jobbade på en kiosk på Arlanda stal hela dagskassan istället för att banka den och har nu åtalats för grov stöld. Anledningen var att han skulle spela: - Jag spelar på allt möjligt som går att spela på, sa mannen i förhör.
Mannen som jobbade i kiosken skulle efter avslutat pass banka pengarna från dagskassan men istället stal han hela summan på drygt 300 000 kronor. Den 31-årige mannen som bor i Sigtuna erkänner brott och åtalas för grov stöd.
Spelade bort allt på svartklubb I förhör uppgav mannen att han är spelmissbrukare och spelar på allt möjligt. Han visste om hur mycket pengar han stal. Pengarna spelade han sen bort på svart-casino som ligger i en källare i Stockholm. Han ångrar inte stölden utan säger att han är beroende och när man är beroende så svartnar det bara och man ser bara spel framför sig. Han vill gärna medverka i vård för spelmissbrukare. Efter att ha spelat 15-16 timmar i sträck lämnade han spelklubben helt pank och kunde inte ens köpa mat, har han sagt.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.