Mannen stal över 300 000 kronor och spelade bort dem på svartklubb.Foto: Riksbanken
Spelade bort dagskassor från kiosk
En 31-årig man som jobbade på en kiosk på Arlanda stal hela dagskassan istället för att banka den och har nu åtalats för grov stöld. Anledningen var att han skulle spela: - Jag spelar på allt möjligt som går att spela på, sa mannen i förhör.
Mannen som jobbade i kiosken skulle efter avslutat pass banka pengarna från dagskassan men istället stal han hela summan på drygt 300 000 kronor. Den 31-årige mannen som bor i Sigtuna erkänner brott och åtalas för grov stöd.
Spelade bort allt på svartklubb I förhör uppgav mannen att han är spelmissbrukare och spelar på allt möjligt. Han visste om hur mycket pengar han stal. Pengarna spelade han sen bort på svart-casino som ligger i en källare i Stockholm. Han ångrar inte stölden utan säger att han är beroende och när man är beroende så svartnar det bara och man ser bara spel framför sig. Han vill gärna medverka i vård för spelmissbrukare. Efter att ha spelat 15-16 timmar i sträck lämnade han spelklubben helt pank och kunde inte ens köpa mat, har han sagt.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.
Nyheter Sträckan mellan Ulriksdal och Märsta är en av de mest drabbade tågsträckorna i Sverige när det gäller infrastrukturrelaterade störningar. Under 2024 registrerades 270 fel som ledde till förseningar för både gods- och persontrafik.