Polisen har spärrat av och bevakar platsen.

Sorgligt att det brunnit ner

Morgonen efter branden av Klockstapeln samlades sigtunabor vid resterna:- Det är sorgligt, säger en av sigtunaborna

Det ryker fortfarande av Klockstapeln. En del sigtunabor hade samlats under morgonen för att se förödelsen. Alla var överens om att Sigtuns nu är ett minnesmärke fartigare. Polisen har inlett en förundersökning gällande mordbrand:
– Det var tur att det inte spred sig mer, säger en av sigtunaborna.

En annan beklagar händelsen. Hon har under hela sitt liv promenerat till Klockstapeln i samband med Kristi himmelsfärd.
– Det är sorgligt. Klockstapeln har funnits jämt. Kan inte föreställa mig att den är borta. Mitt i eländet är det otroligt att det inte brann mer.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening