Reno Norden i Norge har begärts i konkurs.Foto: Daniel Iskander

Sophämtning drabbas inte av konkurs

Reno Norden har ansökt om konkurs i Norge men det kommer inte att påverka verksamheten i Sverige och i Sigtuna kommun där man kör hushållssopor.

Reno Norden har haft en turbulent tid de senaste månaderna, med strejk, ekonomiska problem och nu även en konkurs i Norge. Men beskedet till Sigtuna Vatten och Renhållning är att det inte påverkar verksamheten i Sverige eller Sigtuna kommun. Reno Norden är norskbaserat och har dotterbolag i Sverige, Finland och Danmark skriver P4 Stockholm. Dotterbolagen i dessa länder ska inte drabbas.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening