Sommarens vägarbeten i kommunen

Trafikverket genomför den del vägarbeten i sommar som påverkar kommunen.

Fyra vägarbeten kommer att påverka trafiken i kommunen under sommaren. Väg 263 är ett pågående projekt mellan ”Tullen” och Steningehöjden/Ölsta där det byggs en rondell. Arbetet beräknas pågå till i slutet av hösten/början vintern.

Men utöver det kommer Arlandaleden att asfalteras med start nästa vecka. Även väg 905 mellan Måby till Nybygget berörs. Båda dessa arbeten pågår fram till 13:e juni.

Väg 858 mellan Hargsbro och Skalmsta pågår sedan 11:e maj till och med 30/7. Får är det ledningsarbete som pågår med nedsatt hastighet till 39 km/h. PÅ väg 932 mellan Karby-Herresta pågår kabelarbete och vid ett stort antal tillfällen till och med 18/1 2022 kommer hastigheten sättas ner till 30 km/h. Arbetet uppges ha stor påverkan på trafiken i båda riktningar.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening