Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Inlägget på en sida som Socialdemokraterna delat.Foto: Skärmdump
Mia Hämäläinen PerssonFoto: Daniel Iskander

Socialdemokraterna kopplas till sajt med falska inlägg

Nyligen delade Socialdemokraterna en anonym sida på Facebook som bland annat kallar märsta.nu för Fox News Märsta och ifrågasätter varför märsta.nu inte rapporterar om exempelvis vissa saker: - Vi upskattar att fler nyhetsmedier granskar den kommunala verksamheten och maktens sfär i Sigtuna kommun där även märsta.nu ingår, skriver ordförande för Socialdemokraterna Mia Hämäläinen Persson i ett mail till märsta.nu

Socialdemokraterna i Sigtuna kommun delar en sida som anonymt sprider falska och och ogrundade påståenden. Den kallar märsta.nu för Fox News Märsta för att märsta.nu inte rapporterat om att pensionärsbidrag ska ha stoppats. Sajten är enligt uppgift till märsta.nu en del av en inofficiell kampanj som Socialdemokraterna i Sigtuna redan bestämt hösten 2016. Enligt två av varandra oberoende uppgiftslämnare skulle socialdemokratiska medlemmar ha föreslagit att de ska sprida socialdemokratiska åsikter på sociala medier och även agera för att sprida socialdemokratisk politik i olika grupper på sociala medier.

”Fått uppdrag att agera som troll”
I flera grupper på Facebook syns socialdemokratiska företrädare göra inlägg, samma inlägg i olika grupper:
– Det finns två personer som fått ett indirekt uppdrag av Arbetarekommunen i Sigtuna att agera som ”troll”, säger en av uppgiftslämnarna till märsta.nu

Ordföranden: Uppskattar en levande diskussion
märsta.nu konfronterade Mia Hämäläinen Person, ordförande i Socialdemokratiska arbetarkommunen:
– Hur evt enskilda medlemmar agerar på sociala medier är inget Socialdemokraterna kan eller vill kontrollera. Var och en har rätt till sin egen åsikt och förmedla den. Allt annat vore censur. Vi uppskattar att det finns en levande diskussion och att sakfrågor hamnar i fokus skriver Hämäläinen Persson.

”märsta.nu drev på om vänskapskorruption”
Hämäläinen Persson anser också att märsta.nu var drivande i påståendet om Vänskapskorruption som uppdagades av SVT:s Uppdrag granskning förra våren:
– Socialdemokraterna har själva friats genom en granskning av en extern revisor från de ogrundade påstående om vänskapskorruption som inte minst märsta.nu var med och drev på. Socialdemokraterna är ett öppet och demokratiskt parti med högt i tak, fortsätter Hämäläinen Persson.

Hänt tidigare
Enligt Mia Hämäläinen Persson så står man inte bakom den aktuella sidan som delats av Socialdemokraterna i Sigtuna kommun både på twitter och facebook. Det är inte första gången socialdemokratiska företrädare riktat desinformation mot märsta.nu och ansvarige utgivare. Kring valet 2010 påstod en medlem att märsta.nu:s chefredaktör (undertecknad) var släkt med en våldtäktsman, märsta.nu har också i fullmäktige påståtts sprida fakenews av socialdemokratiska företrädare.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening