Jimmy Karlsson och Per Romild tillsammans med Forsmed. Foto: Insändarbild/KD
Forsmed och lokalpolitikerna Lasse Björling (SfS), Bengt Hellström (KD) och Mattias Askerson (M)Foto: Insändarbild/KD

Social- och idrottsministern besökte Skånela

På torsdagen besökte social- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD) Skånela IF för att ta del av föreningens arbete och diskutera framtida utmaningar.

Besöket, som även involverade Sigtuna kommun, fokuserade på föreningens samhällsinriktade verksamheter och barn- och ungdomssatsningar. Utöver lokala KD-politiker politiker deltog även kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

Under besöket presenterade Skånelas klubbchef Jimmy Karlsson och ordförande Per Romild föreningens breddverksamhet. Ministern diskuterade även med lokala politiker, representanter för Svenska Handbollsförbundet och RF Sisu. En av frågorna som lyftes var utmaningen med tidig specialisering inom idrotten och vikten av att ge barn och unga möjlighet till en mer varierad fritid.

Forssmed informerade också om regeringens kommande satsning på en fritidscheck för ungdomar, som införs till hösten för att öka tillgängligheten till fritidsaktiviteter.

Ministern avslutade besöket med att lyfta fram föreningens arbete och ta med sig idéer till det fortsatta arbetet med förenings- och ungdomsidrott på nationell nivå.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening