Snatterierna i kommunens butiker är just nu på den högsta nivån sedan 2006 och det tredje kvartalet anmäldes 129 snatterier runt om i butikerna.
Under det tredje kvartalet 2023 rapporterades en oroande ökning av butiksstölder och snatterier i Sigtuna kommun enligt nyligen publicerad statistik från Brottsförebyggande Rådet (Brå) som Newsworthy har sammanställt. Antalet anmälda fall av butiksstölder och snatterier nådde en rekordnivå, med 129 rapporterade brott under kvartalet, vilket är den högsta noteringen sedan 2006.
Det är ovanligt att se en så kraftig ökning inom detta område under så kort tid. Sett över de senaste tolv månaderna har det skett en dramatisk ökning på hela 215 procent jämfört med samma period föregående år. Genomsnittet för antalet anmälningar av butiksstölder och snatterier per kvartal i Sigtuna kommun sedan 2006 har varit 58 fall.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.