Louise Jannering med pilot Anna SvärdströmFoto: Karl Nilsson
SMACK-cyklist tog brons i Paralympics
Louise Jannering som tävlar för SMACK och representerar Sverige i Paralympics tog brons tidigare i veckan.
märsta.nu rapporterade i augusti om att Louise Jannering från Uppsala men som tävlar för SMACK skulle representera Sverige i Paralympics. Louise var optimistisk inför medaljchans och sa att chansen finns. Nu har drömmen blivit verklighet. Louise knep brons i Landsväg Tempo. Det var Sveriges andra medalj i cykel i Paralympics någonsin, dock var hon bara ett par timmar efter Anna Beck som samma dag knep Sveriges första medalj. – Det är en jättestor historisk dag, sa Michael Lindgren, Förbundskapten Paracykel, Svenska Cykelförbundet.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Handboll Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.