Nathalie Eklund efter guldet i tempoFoto: Tomas Larsson/SCF

SMACK-cyklist dominerade på SM

Nathalie Eklund från SMACK vann SM i tempo den gångna helgen.

Nathalie Eklund ville inte ens tävla tills för någon vecka sedan, sen begav hon sig till Portugal med ett spanskt team och vann etapplopp där. Det följdes upp med SM-guld i tempo i Björklinge.
– Ja, jag hade haft så mycket problem under våren; med sjukdomar i flera omgångar, småskavanker och så när jag har varit på väg mot något skapligt har materialet strulat. Jag har liksom aldrig fått till det och innan etapploppet i Portugal så grät jag i telefonen och sa att jag inte ville åka ner och köra. Mina lagkamrater övertalade mig. De sa att jag behövdes för laget – och det är jag ju glad för i dag, säger Nathalie Eklund i ett pressmeddelande.

Lyckat SM för Märsta BMX

Sport Den 6 juli deltog nio cyklister från Märsta BMX i Svenska Mästerskapen i Ängelholm, en tävling präglad av sol, regn och imponerande prestationer.

SMACK-cyklist till Paralympics

Sport Louise Jannering är återigen med på Paralympics. Denna gång går spelen i Paris efter att OS avslutats. Jannering tävlar 6 september.

Mountainbikeklubb får banmärkning nedriven

Sport Sigtuna Mountainbike märker upp banor i skogarna sedan man fått tillstånd av markägarna, men någon plockar ner märkningen: - Det är någon som leker skogspolis, säger Björn Ertzgaard, en av medlemmarna i föreningen.

Klart för SMACK-rundan

Sport Traditionella SMACK-rundan närmar sig och Sigtuna Märsta Cykelklubb är redo för start: - Man kan fortfarande anmäla sig, säger Stefan Lagerkvist på SMACK.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening