Foto: Pressbild

SMACK arrangerar internationellt paracykelrace

Sigtuna Märsta Cykelklubb arrangerar SMACK Roadrace som är en internationell tävling i paracykel på Arlandastad Test track2.

För andra året i rad arrangeras den internationella cykeltävlingen på Arlandastad Test track 2. Tävlande från hela Sverige och ett tiotal andra länder kommer till start, tävlingen blir också en kvaltävling till Paralympics i Tokyo 2020 i och med att det delas ut poäng av UCI, Union Cycliste Internationale.

Tävlingen går 26:e maj och SMACK hoppas på ett 30-tal som kommer till start, alla svenska landslagscyklister kommer till start varav Anna Beck som tog silver på World Cup i Belgien under fredagen. I samband med tävlingen kommer alla besökare också att kunna tester aktiviteter inom parasport och träffa utställare samt bli inspirerad av Lovisa Söderberg, idrottsprofil och programledare i SVT.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening