Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Slogs ned med flaska på krog

En person blev nedslagen på en krog i kommunen med en flaska under natten: - Personen fick åka ambulans till sjukhus, säger Carina Skagerlind vid Polisens ledningscentral.

Polis larmades till krogen vid 1-tiden i natt, då hade personal på krogen sett en person ligga blödande på golvet och man misstänker att denne fått ett slag med en flaska i huvudet. Ambulans tillkallas och personen får åka till sjukhus, personen ska dock inte vara allvarligt skadad, i så fall:
– Det är rubricerat som grov misshandel, hade det varit en allvarlig skada hade det varit en annan rubricering, säger Carina Skagerlind vid Polisens ledningscentral.

Men i samband med att den misstänkte gärningsmannen skulle gripas gjorde denne motstånd i någon form, antingen mot vakter och polisen. Polisen lyckades sätta handfängsel på den misstänkte. Utöver grov misshandel har även en anmälan om våldsamt motstånd upprättats.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening