Länsstyrelsen har godkänt skyddsjakt på storskarv i Garnsviken fram till 15 juni.
Länsstyrelsen har godkänt skyddsjakt på storskarv i Garnsviken fram till den 15 juni för att skydda fiskbestånden, då området är en viktig lek- och uppväxtplats för arter som gös och asp. De grunda vattnen i Garnsviken erbjuder skyddade miljöer för fiskyngel, men de lockar också skarvar som hotar fiskbestånden genom att fiska intensivt i området under leksäsongen. För att bevara fiskbestånden har Länsstyrelsen beviljat Sigtuna Fiskevårdsförenings ansökan om att fälla totalt 50 skarvar, vilket kommer att utföras av kommunjägare. Dessutom har Havs- och vattenmyndigheten infört ett fiskeförbud i Garnsviken från den 1 april till den 15 juni för att ytterligare skydda fiskbestånden.
Skyddsjakten blir ännu viktigare med tanke på den kraftiga ökningen av storskarvspopulationen i Sverige. En rikstäckande inventering för första gången sedan 2012 visar att antalet häckande storskarvar har ökat betydligt under en tioårsperiod. År 2023 räknades 74 767 bon i 224 kolonier jämfört med 40 958 bon och 169 kolonier år 2012 enligt Naturvårdsverket. Storskarven häckar nu i alla län utom Jämtlands och Dalarnas län, vilket indikerar en bred spridning av arten och ett ökat behov av åtgärder för att balansera ekosystemet.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.
Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.
Näringsliv ABS Wheels meddelar att de kommer att flytta hela sin verksamhet till Rosersberg. För några år sedan förvärvade företaget en padelanläggning som nu alltså ska inrymma hela verksamheten.