Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Skottlossning mot dörr i Valsta

Tidigt i morse larmades polis till en skottlossning i Valsta.

Enligt flera medier rapporteras det om en skjutning mot en lägenhetsdörr i Valsta. Ingen person ska ha befunnit sig i lägenheten. Boende larmade polis i samband med att det hördes skottljud.
– Vi får in samtal om smällar i området och åker dit och konstaterar att det skjutits mot en lägenhet i ett flerfamiljshus, säger Niklas Berglund, vakthavande befäl vid polisen, till SVT.

Polisen har vidtagit utredningsåtgärder som att förhöra eventuella vittnen och samla in teknisk bevisning. Ingen person är i nuläget frihetsverövad. Larmet om skottlossningen kom vid 2-tiden.

Vet du mer eller har bild? Kontakta redaktionen

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening