Delal Özkeskin och Helena Overholt från S:t Olofs skola med Agnes Vungi från Naturskyddsföreningen.Foto: Sigtuna kommun

Skolelever ska lära sig mer om solenergi

S:t Olofs skola i Sigtuna och Ekillaskolan i Märsta är med i ett projekt där elever ska lära sig mer om klimat och solenergi: - När vi fick frågan att vara med var svaret givet, säger Helena Overholt, lärare på S:t Olofs skola.

Sigtuna, Upplands-Bro och Håbo är med Naturskyddsföreningens projekt Solelever, kommunerna har fått bidrag från Energimyndigheten för att öka kunskapen bland skolelever på högstadiet. Särskild fokus är på solenergi.
– När vi fick frågan att vara med var svaret givet. För våra elever är miljö- och klimatfrågor viktiga, det har vi märkt, så vi tror på stort engagemang och har tänkt involvera alla fem klasser i kommande årskurs 9, säger Helena Overholt, lärare på Sankt Olofs skola i Sigtuna.

Vill hitta nya vägar att nå ut
Bidraget från Energimyndigheten går egentligen till kommunen för att driva energi- och klimatrådgivning men tillsammans med Upplands-Bro och Håbo började man spåna fram idéer för att hitta nya vägar att nå ut till invånare på.
– Vi spånade olika idéer och hittade Naturskyddsföreningens aktiviteter för skolor, och så började ett samtal med dem. Sen blev det ett kort väg från sol, skolor och elever till namnet ”Solelever”. Så det här är ett undervisningskoncept som vi testar, berättar Friederike May, miljösamordnare på Sigtuna kommun.

Varvar teori med praktik
Naturskyddsföreningen har färdiga lektionsupplägg om energi och klimat men medverkande skolor är också med och format uppålägget utifrån sina förutsättningar. Teoretiska och praktiska övningar kombineras med studiebesök och föreläsningar. Uppstarten sker i höst och man kommer att jobba brett med utgångspunkt i flera ämnen; matematik, teknik och samhällsorienterade ämnen.
– Först hoppas vi att pedagogerna och eleverna ser ett mervärde i själva projektet, där solenergi kan användas som utgångspunkt för att knyta ihop olika skolämnen med varandra och med lokala och globala hållbarhetsfrågor, fortsätter Friederike May.

Hoppas eleverna tar med sig kunskapen hem
En bonus blir det om eleverna sedan tar med sig sina kunskaper hem till sin vardag för att spara energi och använda mer förnybar energi samt att de sprider kunskapen vidare till sina föräldrar.
– Genom projektet får medverkande skolor även möjlighet att utveckla samarbete med varandra och med olika samhällsaktörer, uppger May.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening