Trivas med en grupp på TingvallaskolanFoto: Insändarbild
Skolelever i samtal om nätetikett
Tingvallaskolan har arbetat med projektet Safe Selfie Academy som går ut på att hantera nätet, sociala medier och hur det påverkar barn.
Safe Selfie Academy besökte Tingvallaskolan för att hantera nätet, sociala medier och dess inverkan på barn och unga på gott och ont. Läraren Carina Ekström berätta arr det blev fina, djupa allvarsamma samtal kring ämnet. – Vi har skrattat och gjort roliga små övningar och hade mys fika. Barnen fick alla varsin TRIVAS T-shorts som nu är tecken på att de är Trivas coacher med Special kunskap kring just detta ämne! Fortsättning följer nästa termin.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.