Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Skjutning mot lägenhet i Valsta

Under natten besköts en lägenhet i Valsta med flera skott uppger Polisen.

En lägenhetsdörr i Valsta besköts natten till fredagen med flera skott. Flera personer befann sig i lägenheten vid tillfället, men ingen skadades. Polisen inledde en insats i Märsta och rubricerade händelsen som försök till mord. Hundpatruller sökte efter gärningsmannen, och brottsplatsen spärrades av för en teknisk undersökning där bevis samlades in.

Polisen uppgav att det finns flera övervakningskameror i Valsta, och man tror att en av gärningsmännen kan ha fångats på film. Flera hundpatruller deltog i spårningsarbetet under natten, men den yttre spaningen avslutades vid 5.30-tiden. Arbetet med underrättelser fortsatte dock med full kraft. Polisen undersöker också om händelsen kan kopplas till tidigare ärenden i Valsta eller den senaste tidens våldsamma händelser i Stockholm. Inga detaljer om övervakningsbilderna har lämnats ut.

Artikeln uppdateras

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening