Jimmy Jansson från Burgar-SMFoto: Insändarbild

Skepptunabon 12:a på SM

Jimmy Jansson från Skepptuna kom på 12:a plats i Burgar-SM: - Oavsett pallplats eller inte så öppnar detta resultat upp dörrar till andra saker som väger upp mycket mer, säger Jimmy i ett uttalande.

Förra året kom Jimmy Jansson som driver Shiptune Burgers 22:a på SM. Då var han rookie och hade premiärnerver utanpå förklädet. Men han var ändå nöjd med med insatsen eftersom det gav en del event och samarbetsförfrågningarna. Förväntningarna var därför högre nu under detta SM som avgjordes i helgen. Han kom på totalplaceringen 12:a men hans vegetariska alternativ kom tvåa, en prestation han är mycket nöjd med. Pallplatsen är inte det viktigaste enligt Jimmy. Resultatet öppnar upp för nya möjligheter som väger tungt för hans karriär.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening