Tränarduon Jimmy Karlsson och Jesper ÖstlundFoto: Magnus Granhagen
Skånela vill ha snabb revansch
Efter magplasket i Västerås siktar Skånela på snabb revansch i hemmapremiären mot Amo Handboll: - Vi är starkt beslutna om att göra en bra insats i alla faser och lyckas vi med det kommer det räcka till seger, säger tränaren Jimmy Karlsson.
På söndag är det hemmapremiär för Skånelas herrar, då kommer Amo Handboll (fd Alstermo) till Vikingahallen med förre skånelatränaren Andreas Stockenberg. Förlust med tolv bollar mot VästeråsIrsta var inte enligt planerna för Skånela medan Amo inledde med seger mot Önnered med 34-30. Nio av Amos mål gjordes av Daniel Steen, en spelare som Jimmy Karlsson varnar för. – Just Steen är en spelare vi har stor respekt för och måste få stopp på för att öka chanserna till vinst. I övrigt ställer Amo ett välvuxet och rutinerat gäng på banan, säger Karlsson till Skånelas hemsida.
Amo har även Oliver Olsson som i premiären gjorde tio mål. Enligt Karlsson har träningsveckan präglats av revanschlusta, återstår att se hur långt det räcker på söndag.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.