Foto: Magnus Granhagen

Skånela vann i premiären av Svenska Cupen

Med bara sekunder kvar avgjorde Skånela i premiärmatchen av Svenska Cupen inför 235 åskådare i Vikingahallen.

I premiären av Svenska Cupen vann Skånela mot IFK Skövde med 28-27 efter en jämn match. IFK Skövde ledde med 17-16 i halvtid och hade ledningen fram till de sista tre minuterna. Skånela lyckades vända matchen och avgjorde med ett mål i slutsekunderna, där Gustav Näslund blev matchhjälte med det avgörande målet sex sekunder innan slutsignalen.

Tränaren Tim Lindqvist kommenterade segern och beskrev den som en kämpamatch där det kändes bra att vinna med uddamålet. Han framhöll William Psajds insatser i målet med flera viktiga räddningar och noterade att matchen var präglad av starkt försvarsspel från båda lagen, även om den kanske inte var den mest estetiska.

Lindqvist nämnde att laget saknade Simon Lindberg och Gusten Montonen men var positiv till framtiden och påpekade att det kommer att bli svårt för motståndarna att vinna i Vikingahallen. Nästa match för Skånela är mot Tumba på onsdag.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening