Skånela utklassat av Ystad – femte raka förlusten

Det går fortsatt tungt i Skånela. På onsdagskvällen kom nytt nederlag borta mot Ystad.

Skånela IF hade en tuff kväll när de mötte Ystads IF i Handbollsligan. Ystad dominerade matchen från start och tog tidigt ett grepp om spelet. Redan efter tio minuter hade Ystad en sexmålsledning, och när halvtidsvisslan ljöd, låg Skånela under med hela 15 bollar, 24-9.

I andra halvlek blev det aldrig riktigt spännande, och matchen slutade 42-26 till Ystad, som utökade sin ledning successivt. Skånela, som nu har fem raka förluster i bagaget, hade svårt att stå emot Ystads överlägsenhet. Trots det stora motståndet lyckades Simon Lindberg i Skånela göra åtta mål, vilket blev en liten ljuspunkt i en annars mörk kväll för Märstalaget.

Nu gäller det för Skånela att snabbt ladda om inför nästa utmaning när de på söndag tar emot Önnered hemma.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening