Jonna Lindgren signerar kontraktet med SkånelaFoto: Skånela IF
Skånela fortsätter plocka från RIK
Skånela IF förstärker inför säsongen med Jonna Lindgren från Rosersbergs IK.
Lindgren är född 1999 och har ett förflutet i Kramfors-Alliansen innan hon kom till Rosersberg. Skånela knöt nyligen till sig talangen Alexandra Schaerlund från just Rosersberg och har tidigare plockat både Kristin Thorleifsdottir och Gracia Zomi-Axelsson från klubben. Nu kommer alltså Lindgren in och ska spela på V6 är det tänkt.
Skånela som fick kvala sig kvar i Allsvenskan har siktet inställt på en bättre placering kommande säsong. Lindgren anses ha egenskaper för att bli riktigt bra, fram för allt är hon snabb men även duktig i försvaret och är användbar i flera roller och positioner enligt Skånelas hemsida.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.